Kamyon ve Tır Kantarları Rehberi

Kamyon ve Tır Kantarları Rehberi

Tır Kantarı Nedir ?

Tır Kantarı


Tartı, nesnenin ağırlığını dengelemek için ağırlık ölçümünde kullanılmakta olan bir alet olarak ifade edilebilir.  Ağırlık ölçümü sırasında kullanılır. Tartı temel olarak  loadcell ve bir göstergeden oluşur. Loadcell ağırlığı koyduğumuz platformun altında kalan elektronik bir devre elemanıdır. Bu platformdan alınan verileri inceleyen bir indikatör bulunmaktadır.

İndikatör loadcellden yani yük hücresinden gelen elektrik sinyallerini bizim anlayabileceğimiz görünüme dönüştüren bir cihazdır. Loadcell üzerine ağırlık uygulandığında indikatöre artı yönde bilgi yollar ve indikatör üzerindeki değer artar. Loadcell üzerinden ağırlık alındığında ise indikatöre eksi yönde bir bilgi gelir ve indikatör üzerinde yazan değer azalır..

TIR KANTARININ KULLANIM ALANLARI

         Üretim

         Depolama,

         Kargo / Nakliye

         Kalite kontrol

         Ticari tartım uyg.

Tır kantarı işletmelere büyük fayda sağlamakla birlikte, tır kantarı kurulumuna dikkat etmek önem arz etmektedir. Tır kantarı kalibrasyonu hakkında doğru bilgiye sahip, tır kantarı kalibrasyonunda uzman kişiler ve endüstriye de adı bilinen taşıt kantarı üreticileriyle çalışmanızı öneriyoruz. Bu konuda, özellikle Türkiye'de Kamyon kantarı ve Araç kantarında hem yerli sektörde, hem de yabancı endüstri sektörlerinde tecrübesi olan kişilerle çalışmanızı öneririz. Tuna Tartı olarak, Tır kantarı kalibrasyonu ve kurulumunda alanında uzman teknik ekibimizle birlikte size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. 


Tır kantarları hatalı ölçüm yapabilir. Tartıda görüntülenen ağırlık, kamyoncuların yüklerine alacakları gerçek ağırlığın yalnızdan bir kısmıdır. Bu, bir kamyon şoförü için para cezaları ve beklenmedik gecikmeler gibi birçok soruna neden olabilir. Tuna Tır kantarları, hassas ve kaliteli ölçüm sayesinde sizi ve işletmenizi korumak amacıyla kaliteli hammaddeyi kullanmaktadır.


Tır veya Kamyon Kantarı Kaç Ton?

Tır veya Kamyon Kantarı Kaç Ton?

Tır kantarı seçerken kaliteli seçmeye özen gösterin. Tır kantarının kalitesi, işletmeye verdiğiniz kalitenin yansımasıdır.

Tır kantarı, Taşıt kantarı veya araç kantarı,  istenilen miktara göre ayarlanabilmektedir. Tuna markası olarak, Tır kantarı alanında çeşitli ebat ve kapasitelerde yüksek kalitede üretimlerimiz mevcuttur. Kantarlarımız statik hesapları yapılarak nominal kapasite ve %150 aşırı yüke dayanıklı şekilde yapılmış, çelik konstrüksiyonlu tartı köprüleridir. 

Bir tır kantarı, 4 metre uzuluktan  başlayarak, 6 metre kamyon kantar, 8 metre kamyon kantar, 10 metre kamyon kantar, 12 metre tır kantar, 14 metre tır kantar, 16 metre tır kantar, 18 metre tır kantar, 20 metre tır kantar, 22 metre tır kantar, 24 metre tır kantar, 26 metre tır kantar, 28 metre tır kantar, 30 metre tır kantar, 32 metre kantar uzunluğunda ve 60 ton kantar, 80 ton kantar, 100 ton kamyon kantar, 120 ton taşıt kantar, 150 ton tır kantar, 200 ton tır kantar, 600 tona kadar tartım yapabilen kantar üretimi, imalatını yapmakta ve kantar ihracatı gerçekleştirilmektedir.


 Araç kantarları, Kamyon kantarları veya Tır kantarları istenilen miktara ve ihtiyaca göre kalibre edilip ayarlanabilir. Tuna markası olarak kantar alanında çeşitli ebat ve kapasitelerde kaliteli üretimlerimiz bulunmaktadır.


Kamyon Kantarı


Tır veya Kamyon Kantarı Kaç Ton?

Ağır cisimleri tartmak için kullanılan kantarların günümüzde birçok çeşidi vardır. Kamyon kantarları bu çeşitlerden biridir. Kantarlar tek kollu bir terazi çeşididir. Örneğin Tır Kantarı esas olarak yatay bir kolun ucunda tartılacak cismi asmaya yarayan çengel, kolun üzerinde ise hareket eden sabit bir kantar topu ile kantar bıçağından oluşmaktadır.

Bu yapısı ile kantar aynı zamanda bir çeşit kaldıraçtır.

Müşterilerimize sunduğumuz hizmetler ile yatırım kalitenizi en yüksek ve maaliyetlerinizi en düşük seviyede tutarak; emek, zaman ve sermaye tasarrufunuzu sağlıyoruz. Ürünlerimiz arasında yük hücreleri, indikatörler, montaj kitleri, endüstriyel basküller, taşıt kantarları, torbalama kantarları, tır kantarları, big-bag dolum sistemleri, bant kantarları, checkweigher bantlı kontrol sistemleri, dinamometre, dozaj bant kantarları, sıvı dolum makinaları, aks kantarları, otomatik paket ölçüm, otomatik kantarlar, etolon kütleler bulunarak sektördeki  firmalara çözümler üretmekteyiz.

 Tuna Taşıt Kantarlarımızda maden sektörünün lider firmaları tarafından tercih edilmektedir. Tuna Kamyon kantarları da aynı şekilde TUNA TS1, TS2, TS3, TS4 model çeşitliliğine sahip olan taşıt kantarlarıdır. Sektörde en çok tercih edilen model TS-1 zemin üstü taşıt kantarıdır veya bir diğer adıyla kamyon kantarıdır. Araç kantarı gibi şekillerde de adlandırılmaktadır.  

Tuna kamyon ve Tır kantarları, güvenilir ve ekonomik ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle madencilik sektörünün önde gelen firmaları tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca TUNA TS1, TS2, TS3, TS4 model çeşitliliğine sahip kamyon kantarları ile donatılmıştır.


Kamyon kantarı nasıl çalışır?


kamyon kantarı


Kamyon kantarları, bir denge mekanizmasına bağlı monte edilmiş kollar veya elektronik ekipmana bilgi ileten sensör yük hücreleri aracılığıyla ağırlığı ölçerek çalışır. Bu beton veya çelik kantarlar, büyük kamyonları ve ticari araçları hareket halindeyken veya dururken tartmak için tasarlanmıştır.  ti kantar için çok önemli bir durumdur

Kamyon kantarı çeşitleri nelerdir?

Taşıt Kantarları, zemin üstü tip kantar modeli ve çukurlu tip kantar olarak iki kategoride üretimleri yapılmaktadır.

Zemin üstü tip kantarlar, yer sıkıntısı olmayan firmalar için daha uygundur. Giriş ve Çıkış rampaları ile modeline göre yerden 38-50cm yüksekliklerinde kurulumu yapılmaktadır. Çukurlu tip kantarlar yer sıkıntısı olan tesislerde tercih edilmektedir. Beton zemine bir havuz açılarak, havuz içine kurulumu yapılmaktadır. Yaklaşık çukur derinliği 1,75mt dir. Üzerinden araçlar manevra yapabilecek şekilde sağlam yapılarda üretilmektedirler.

Kantarlarımızın altında kullanılan loadcell grubu, piyasadaki meslektaşlarımızın aksine C3 sınıfı değil, C4 sınıfı 1/4000 hassasiyetindedir. Ayrıca loadcell üretimlerimde kullanmış olduğumuz Molibden(Mo) elementi sayesinde, loadcellerde meydana gelen mekanik yorgunluğu absorbe ederek kullanım ömrünü ve Kamyon kantarı hassasiyetini arttırmaktayız.


Yük hücresi endüstrisi, ölçekli üretim dünyasında büyük bir oyuncudur. Loadcell'lerin kullanılmasının temel neden, hassas tartım kapasiteleri, performansları ve güvenilirlikleridirTır Kantarı Modellerimiz·        Tuna TS1 Model Tır Kantar

tır kantarı resmi


TS-1 Serisi taşıt kantarları komple çelik platformludur. Zemin üzerine monte edilir, betonarme rampalarla kamyon kantarını üzerine rahatça çıkılır. TS-1 serisi I kiriş sistemi diye tabir edilen klasik zemin üstü kantarlardır. Platformda IPE cinsi çelik kullanılmaktadır. TS-1 serisi kantarlarda üst kaplama saçı 10 mm kalınlığında olup ebatlarına göre 4 ila 10 adet arasında her biri 30 ton kapasitede OIML R60 standartlarında C4 sınıfı paslanmaz çelik TCT-30t model yerli üretim yük hücreleri (loadcell) kullanılmaktadır. Loadcell ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız 

İlginizi çekebilir: Loadcell nedir? Yük hücresi nedir?

Yüksek volumlü adetler ile ürettiğimiz Tuna TCT Yük hücresi Paslanmaz çelik ve alaşımlı çelik olarak iki farklı malzemeden üretilen TS model yük hücresi özellikle taşıt kantarlarında ve vagon kantarlarında kullanılmak üzere üretilmektedir. Tamamen lazer kaynakla kapatılmış ölçüm bölgesi IP68 koruma sınıfında olup zorlu endüstriyel koşullarda başarı ile çalışmaktadır.10.000 kg - 50.000 kg kadar kapasite seçenekler vardır. TUNA TS1 TAŞIT KANTARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

·        Tuna TS3 Model Tır Kantarı(Çukurlu Kantar);

tuna arac kantarı

 TS-3 Serisi taşıt kantarları komple çelik platformludur. Özellikle fabrika girişlerinde,zeminde yer kaplamayan,zemin altına monte edilen dar alanlarda araçların manevra kabiliyetini yükselten,zorlu ağır hizmet koşullarında uzun yıllar sorunsuz çalışabilen, komple çelik platformdan oluşan kamyon kantarı çeşitlerindendir. TUNA TS3 MODEL KAMYON KANTARI DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

·        Tuna TS4 Model Tır Kantarı;

Tuna TS-4 Model Tır Kantarı, altyapı gerektirmeyen , kendinden rampalı mobil kantar olmakla beraber, stok sahalarında, fabrika girişlerinde, hammadde alış-satış kantarı olarak kullanılır. Zemin üzerine monte edilir. Betonerme rampalar ile kantarın üzerine rahatça çıkılır. TUNA TS4 MODEL KANTAR İÇİN TIKLAYIN


 

 

Kamyon ve Tır Kantarında Yerli Üretim

Tuna Tartı olarak yerli üretime katkıda bulunmaktan gurur duymaktayız. Bünyemizde gelişen ve üretilen tüm ürünlerde özverili çalışma prensibi ile ilerlemekteyiz. Müşterilerimizin talep ettiği tüm proje ve işlevsel sistemler karşısında çözüm üretmekteyiz. AR-GE ekibimiz ile üretim parkurumuzun birleşiminden doğan yerli ürünleri üreterek, ithalatı minimum seviyeye indiriyoruz. Kaliteli üretimin yapılabilmesi için gelecek teknolojilerin takipçisiyiz. İzmir’de bulunan IŞIKKENT fabrikamızda talebe göre maksimum hızda üretim yapıyoruz.

Sektördeki firmaların yüksek üretim verimliliklerini sıfır hat duruşu ile yakalamalarında kaliteli sistemlerimizin ve ürünlerimizin yeri ve konumu çok önemli olduğu gibi 7/24 ulaşabilecekleri profesyonel teknik ekibi ile firmamız müşterilerimize güven ve rahatlık vermektedir. Sürdürülebilir kalite hizmetlerimiz ve çözüm ortaklığımız, değerlerimiz ve etik çalışma prensiplerimiz ile Tuna Tartı ve Elektronik sistemler  sektörün lider firmaları tarafından tercih edilen bir firma olmuştur. Bunun yanında Kamyon kantarı yani araç kantarları üretiminde olsun, yük hücresi yani Loadcell üretiminde olsun bir çok alanda kendini kanıtlamıştır.
Kamyon Kantar Fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız ve En Kaliteli, yerli üretim ile yüksek standartlarda kamyon kantarı kullanmak istiyorsanız bize ulaşın.

Kamyon veya Tır kantarlarının fiyatları çeşitlik faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu faktörlerden bazıları kamyonun tipi, ağırlık kapasitesi, malzeme kaliteli ve modelidir. Kamyon kantarlarında tercih edilen, üstün kalitemiz, yerli üretimimiz ve yüksek standartlarımız hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

ARAÇ KANTARI KULLANIM ALANLARI

         Maden ve İnşaat sektörü

         Gıda sektörü

         Stok sahalarında

         Fabrika giriş ve çıkışlarında

         Hammadde alış ve satışında 


Kamyon Kantarı ve Tır kantarı hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için videomuzu izlemenizi öneririz